Czy mój pies/kot potrzebuje rehabilitacji ?

Zoofizjoterapia obejmuje opieką i pomocą medyczną zwierzęta które:

– przebyły operację ortopedyczną lub neurologiczną
– doznały kontuzji (np. naderwania mięśnia, ścięgna lub więzadła leczone zachowawczo)
– cierpią na choroby przewlekłe i zwyrodnieniowe
– posiadają wady wrodzone, jak np. dysplazja stawów
– są psami pracującymi (psy-terapeuci, psy policyjne, przewodnicy, pasterskie)

 

Jakie są efekty rehabilitacji ?

Efekty działań zoofizjoterapeutycznych zależne są przede wszystkim od rodzaju zdiagnozowanego problemu zdrowotnego. Zabiegi, narzędzia i działania terapeutyczne są każdorazowo dostosowywane do potrzeb pacjenta. Ujmując jednak sprawę z grubsza, rehabilitacja dla zwierząt ma działanie przeciwbólowe, relaksacyjne, a w konsekwencji zwiększające sprawność ruchową zwierzęcia i podnoszące jego komfort życia.

 

Czy jest różnica pomiędzy rehabilitacją zwierząt a ludzi?

Zasadniczo zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak laseroterapia czy magnetoterapia początkowo były testowane na zwierzętach. Dopiero później zaczęto stosować je przy leczeniu ludzi. Fizjoterapia to niezbędny element operacji ortopedycznych pozwalający powrócić do pełnej sprawności. Niezbywalne różnice międzygatunkowe dotyczą naturalnie anatomii oraz psychologii zwierzęcia i człowieka – stąd też wynikają różnice w metodzie medycznej. Dynamika procesu dochodzenia do zdrowia u psów jest nieco odmienna, co należy brać pod uwagę przy wyborze metod i narzędzi rehabilitacyjnych.

 

Co powinienem/am przygotować przez zabiegiem ?

Psa nalezy przygotować podobnie jak do treningu posłuszeństwa. Warto zaopatrzyć się w ulubione smakołyki, zabawki (i, rzecz jasna, wodę). Tuż przed sesją fizjoterapeutyczną pies nie powinien jeść obfitego posiłku, aby mieć apetyt i motywację do działania. Ponadto należy zapewnić zwierzęciu, właścicielowi i terapeucie spokojną przestrzeń do pracy.

 

Przychodzi rehabilitantka, przykłada jakieś sondy do mojego psa. O co w tym chodzi?

Dla naszych pacjentów stosujemy zabiegi fizyklane takie jak:

– laseroterapia (zabieg terapeutyczny przy użyciu lasera niskoeneretycznego, którego działanie terapeutyczne m.in. przyspiesza procesy metaboliczne w komórce i zwiększa potencjał czynnościowy błon komórkowych)

– terapia polem magnetycznym, przenikająca w całości ciało zwierzęcia poprawia ukrwienie i zwiększa przemianę energii (wzrost ATP). Zabieg można wykonywać nawet przy wszczepionych metalowych implantach czy zagipsowanych lub zabandażowanych kończynach)

– ultradzwięki, tj. drgania mechaniczne wywołujące mikromasaż, wytwarzające ciepło w tkankach oraz wpływające na koloidy tkankowe
– termoterapia (miejscowe zastosowanie ciepła bądź zimna)

– pileroterapia, tzn. terapia światłem spolaryzowanym przy użyciu lampy BIOPTRON. Zabieg ma działanie biostymulujące komórki: lampa, dostarczając organizmowi niezbędną do prawidłowego funkcjonowania dawkę dziennego światła pozbawionego niebezpiecznych dla zdrowia promieni UV, wzmacnia system odpornościowy pacjenta i stymuluje procesy regeneracyjne jego organizmu.

 

Jak długo trwa rehabilitacja i z jaką częstotliwością ?

Jak zapewne się domyślasz, ogromna ilość rzeczy ma wpływ na częstotliwość spotkań. Niemniej jednak, uśredniając, rehabilitacja zwykle zamyka się w dziesięciu do piętnastu regularnych spotkań, odbywających się w zależności od potrzeb indywidualnych codziennie, co drugi dzień bądź dwa razy w tygodniu.

 

Czy to znaczy że muszę do was tak często przyjeżdżać ?

Nie. Zgodnie z naszą polityką jakości, mając na uwadze dobro pacjenta. Zdecydowaliśmy się przeprowadzać rehabilitację w domu. Rehabilitant stosując zasady psychologi zwierząt, zdobywa zaufanie zwierzęcia. Ten będąc w bezpiecznej dla siebie przestrzeni lepiej poddaje się wykonywanym zabiegom przez co szybciej dochodzi do zdrowia.

 

Jakie są koszty ?

Jest to uzależnione od indywidualnego przypadku.  Można to ustalić dopiero po konsultacji lub spotkaniu. Zazwyczaj jednak koszty oscylują w granicach od 90 do 150 zł za spotkanie.

 

Za co płacę ?

Do leczenia pacjentów podchodzimy bezkompromisowo. Wiemy, że leczenie zdrowia wymaga stałego aktualizowania kompetencji i dostępu do technologii, której możemy ufać. Konsekwentnie udoskonalamy zakres naszej wiedzy korzystając ze szkoleń oraz doświadczenia lekarzy i rehabilitantów rekomendowanych przez “The Veterinary European Physical Therapy and Rehabilitation Association” oraz „Polski Zawiązek Zoofizjoterapeutów”. Profesjonalne sprzęty do terapii fizykalnej, lasery, magnesy, ultradźwięki posiadają wiarygodne certyfikaty. Dotyczy to np. odpowiedniej kalibracji. Zakup i utrzymanie sprzętów rehabilitacyjnych wiąże się z kosztami liczonymi w dziesiątkach tysięcy złotych.
Aby odnosić się jakkolwiek do polskich realiów finansowych dokonujemy ogromnej ilości starań, aby pozyskiwać fundusze europejskie na pokrycie części powyższych kosztów.

Płacisz więc za wiedzę, doświadczenie i technologię, dzięki której możemy skutecznie przywrócić sprawność twojemu zwierzęciu.

 

Czy mogę samodzielnie pomagać mojemu zwierzęciu ?

Tak. Standardowo, w ramach spotkań uczymy podstawowych technik masażu i codziennych ćwiczeń uśmierzających ból, poprawiających sprawność. Będziesz zatem mógł/mogła trochę ulżyć swojemu zwierzęciu samodzielnie.